Новини лабораторії

Чернівецька обласна фітосанітарна лабораторія підтримує тісну співпрацю з Чернівецьким національним університетом ім. Ю. Федьковича та допомагає у навчанні спеціалістів у сфері фітосанітарної безпеки та біотехнологій. 4 грудня 2024 року Соломійчук Михайло Петрович, к.с-г.н., керівник з якості, завідувач відділу визначення посівних якостей насіння, товарних якостей садивного матеріалу та якості зерна Чернівецької обласної фітосанітарної лабораторії, за запрошенням, очолив екзаменаційну комісію для проведення атестації здобувачів вищої освіти ступеня «магістр» за спеціальністю № 162 «Біотехнологія та біоінженерія» навчально-наукового інституту біології, хімії біоресурсів Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича. Після атестаційної процедури, випускників університету було проінформовано про діяльність Фітолабораторії та розширення сфери її діяльності. Запропоновано випускникам долучитися до роботи в установі у напрямках ІФ та ІФА як молодим спеціалістам у сфері біотехнології.

За результатами обговорення, керівництвом навчально-наукового інституту, Чернівецькій обласній фітосанітарній лабораторії запропоновано включення в перелік стейкхолдерів Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.


Відділ реєстрації

У відділі реєстрації зразків об’єктів регулювання та оформлення документів Чернівецької обласної фітосанітарної лабораторії працює 5 фахівців. В.о. завідувача відділу Ріта МОРАР – досвідчений фахівець з багаторічним стажем роботи. Впродовж 2024 року до лаборатолрії надійшло близько 25000 зразків. На даний час здійснений ремонт приміщення відділу з метою покращення умов праці фахівців та для задоволення потреб замовників та відповідність міжнародним вимогам і стандартам (дотримання вимог отримання, кодування та простежуваності зразків). Фахівців безперервно проводять внутрішні навчання, а також курси підвищення кваліфікації. Ведеться зворотній зв’язок із замовниками задля забезпечення вдосконалення рівня наданих лабораторією послуг та поліпшування системи якості в цілому (опитування, аналізування кількості замовників, рівня задоволеності послугами).

Запрошуємо нових замовників до співпраці з нашою лабораторією у сфері проведення фітосанітарної експертизи, визначення посівних якостей насіння, біохімічних та технологічних показників якості зерна!


До уваги замовників!

Чернівецька обласна фітосанітарна лабораторія відкрила та розвиває новий напрямок роботи відділу визначення посівних якостей насіння, а саме: визначення біохімічних та технологічних показників якості зерна за наступними показниками — органоліптичні показники зерна (запах та колір), вологість, натура, число падіння, склоподібність, якість та кількість клейковини, зернова, металомагнітна та сміттєва домішки, фузаріозні та сажкові зерна. Відділ забезпечений необхідним обладнанням для проведення аналізування сільськогосподарських культур (зернові, зерно-бобові та олійні культури), устаткування встановлене, відкаліброване та введене в експлуатацію, робочі місця сформовані та укомплектовані.

Спеціалісти лабораторії пройшли навчання, провели валідацію та верифікацію методів випробувань, а з 04 листопада є ініціаторами проведення раунду міжлабораторних порівняльних випробувань з ДУ «Львівська обласна фітосанітарна лабораторія»  для підтвердження якості випробувань, набуття сталого досвіду та можливості проведення якісних досліджень з метою задоволення потреб замовників відповідно до вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019.

Запрошуємо нових замовників до співпраці з нашою лабораторією у сфері визначення біохімічних та технологічних показників якості зерна!


З метою розширенням сфери акредитації лабораторії та відповідності досліджень європейським стандартам якості  Чернівецька обласна фітосанітарна лабораторія активно працює над впровадженням нових сучасних методів проведення вірусологічних та бактеріологічних експертиз — імуноферментного аналізу (ІФА) та імунофлюоресцентного аналізу (ІФ). В приміщенні фітолабораторії проводяться ремонтні роботи та закуплене необхідне обладнання, що в свою чергу дасть  можливість урізноматнітнити та збільшити кількість об’єктів регулювання, які підлягають випробуванням для встановлення фітосанітарного стану. 23 жовтня у відділі фітосанітарного аналізу проведена інсталяція нового обладнання — спеціалісти лабораторії пройшли навчання стосовно поводження з новітніми приладами із залученням зовнішніх експертів, устаткування встановлене та введене в експлуатацію, робочі місця сформовані та укомплектовані. Фахівці лабораторії працюють над валідацією та верифікацією методів випробувань, моніторингом якості випробувань з дотриманням всіх вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 стосовно умов навколишнього середовища, обладнання та кваліфікації фахівців для впевненого опанування методами ІФА та ІФ, набуття сталого досвіду та можливості проведення якісних досліджень з метою задоволення потреб замовників відповідно до міжнародних норм і вимог.


З 30.09.2024 по 11.10.2024 фахівець відділу реєстрації реєстрації зразків об¢єктів регулювання та оформлення документів ДУ «Чернівецька обласна фітосанітарна лабораторія» Аліна Двірничук проходила онлайн-курси підвищення кваліфікації при Навчально-науковому інституті неперервної освіти і туризму НУБіП України. По завершенню навчання вона доповіла про засвоєні теми та поділилась отриманими знаннями з колегами.

 


17 жовтня 2024 року Соломійчук Михайло Петрович, к.с-г.н., керівник з якості, завідувач відділу визначення посівних якостей насіння, товарних якостей садивного матеріалу та якості зерна Чернівецької обласної фітосанітарної лабораторії провів гостьову лекцію для студентів Національного університету біоресурсів та природокористування України. Лекцію слухали здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 202 Захист і карантин рослин. Лекція проводиться в межах вивчення дисципліни «Патологія насіння», за темою “Заходи обмеження розвитку хвороб насіння сільськогосподарських культур та покращення його якості”. До обговорення проблеми якості насіннєвого матеріалу долучилися як студенти так викладачі кафедри. Прийнято рішення про взаємо вигідну співпрацю між установами.


15-го жовтня, cпеціалісти Чернівецької обласної фітосанітарної лабораторії у рамках місячника кібербезпеки об’явленого Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів  взяли участь у  тренінгу на тему «Кібергігієна та соціальна безпека в мережі інтернет,» який був організований з метою підвищення обізнаності працівників щодо загроз у цифровому середовищі. За результатами тренінгу проведено внутрішнє навчання, де було доведено до відома кожного співробітника вся важлива інформація та рекомендації з питань безпеки в мережі, щоб забезпечити надійний захист даних та ефективну кібергігієну в їхній повсякденній роботі.


1 жовтня о 9:00 відбулася загальнонаціональна хвилина мовчання з нагоди Дня захисників та захисниць України. Захід ініційований Президентом України Володимиром Зеленським (https://www.facebook.com/zelenskyy.official) метою якого є вшанування пам’яті тих хто стояв на сторожі нашого життя.

За дорученням Голови Держпродспоживслужби України Сергія Ткачука (https://www.facebook.com/TkachukSP ) колектив Чернівецької обласної фітосанітарної лабораторії приєднався до вшанування пам’яті загиблих Героїв.

Фахівці Лабораторії віддали шану тим, хто поклав своє життя за свободу та незалежність України. Пам’ятати та шанувати — це наш святий обов’язок.

Дякуємо вам за ваш подвиг!


Було проведено внутрішньолабораторне навчання для фахівців відділу фітосанітарного аналізу на тему “Виявлення вірусологічних організмів у рослинному матеріалі методом імуноферментного аналізу у модифікації “сендвіч”. Фахівці дізналися про особливості процедури підготування проб та контролів; основні принципи методу; зчитування та інтерпретація результатів.
Заняття провів провідний фахівець Бодян В.В., опираючись на досвіді, отриманому під час стажування у “Львівській обласній фітосанітарній лабораторії”.


 

Так як Чернівецька область є прикордонною, то її жителі досить часто подорожують до країн-членів Євросоюзу — на навчання, роботу, до родини, на відпочинок чи з інших причин. Чернівецька обласна фітосанітарна лабораторія інформує, що під час прикордонного контролю громадяни України, які подорожують до країн Євросоюзу стикаються з ситуаціями, коли в них вилучають фрукти овочі чи інші рослини які вони ввозять в ручній поклажі. Тому звертаємо увагу на дотримання вимог Європейської комісії щодо ввезення на територію країн-членів рослин, рослинних продуктів та інших об’єктів у супроводі фітосанітарних сертифікатів.

Чернівецька обласна фітосанітарна лабораторія нагадує про вимоги чинного Імплементаційного регламенту Комісії (ЄС) 2019/2072 від 28 листопада 2019 року про встановлення єдиних умов для імплементації Регламенту (ЄС) 2016/2031 Європейського Парламенту та Ради щодо захисних заходів проти шкідливих організмів рослин та скасування Регламенту Комісії (ЄС) № 690/2008 та внесення змін до Імплементаційного регламенту Комісії (ЄС) 2018/2019 : https://bit.ly/3M71Ahc.

Так статтею 11, а також Додатком XI до цього Регламенту визначено переліки рослин, рослинних продуктів та інших об’єктів, а також відповідних третіх країн походження або відправлення, для яких потрібні фітосанітарні сертифікати.


Спеціалісти Чернівецької обласної фітосанітарної лабораторії взяли участь у Дні поля на базі Буковинської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН.

На заході були присутні Голова Чернівецької обласної військової адміністрації — Запаранюк Руслан Васильович, Президент Національної академії аграрних наук — Гадзало Андрій Ярославович.

Серед присутніх учасників були науковці з системи Національної академії аграрних наук, представники обласної та районних адміністрацій, районні агрономи, фермери та керівники сільськогосподарських підприємств.

Учасники заходу оглянули демонстраційні полігони сільськогосподарських культур української селекції, обмінялися досвідом та обговорили проблемні питання у сфері насінництва та контролю якості насіннєвого матеріалу. Представники Чернівецької обласної фітосанітарної лабораторії провели інформаційну роботу серед учасників заходу, що до діяльності установи та повідомили про перелік послуг які надаються установою. Також ознайомили учасників про плани розширення сфери діяльності Чернівецької обласної фітосанітарної лабораторії.


Відділом реєстрації зразків при надходженні об’єктів регулювання та проб насіння здійснювалась реєстрація з присвоєнням ідентифікаційного номера. Станом на 01.08.2024 року, за липень місяць було зареєстровано 578 направлень на випробування (від вітчизняних об’єктів регулювання – 519, від імпортних об’єктів регулювання – 21). У цьому місяці державні фітосанітарні інспектори розпочали щорічні планові обстеження присадибних ділянок, полів та прилеглих територій для виявлення шкідливих організмів за допомогою феромонних пасток. Представники п’яти різних організацій та ОТГ ознайомилися з результатами досліджень вмісту цих пасток, що було відображено у 33 направленнях. Крім того, було забезпечено документальне оформлення та формування протоколів а також висновків фітосанітарної експертизи.

 


Проведення етомологічного аналізу виборок з феромонних пасток на виявлення РШО фахівцем ентомологом ВФА Інгою ХОМОЮ. При проведенні аналізу в пастках було виявлено РШО обмежено поширеного в Україні західного кукурудзяного жука.

 


 

3-8 липня 2024 року проведено внутрішнє навчання та тестування працівників відділу за темою «Визначення якості зернових, олійних культур та продуктів їх переробки з використанням нових приладів і стандартів», Навчання проведено заступником керівника з якості Гунчак Тетяною Ігорівною.

Для забезпечення планового розширення сфери акредитації відділу у напрямку аналізу біохімічних та технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки, відділом проведено внутрішньо лабораторний контроль якості 8 методів випробувань у сфері визначення якості зерна серед яких: метод визначення зараженості і пошкодження шкідниками; метод визначення запаху та кольору; метод визначення склоподібності; метод визначення натури; метод визначення числа падіння; метод визначення сміттєвої, зернової, металомагнітної домішок, сажкового та фузаріозного зерна; метод визначення вологості; метод визначення кількості і якості клейковини у пшениці.


Фахівці відділу фітосанітарного аналізу Чернівецької обласної фітосанітарної лабораторії проводили практичні заняття зі студенткою Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Валентиною Глущак.  За період практики (червень) вона набула практичних навиків роботи та теоретичних знань стосовно проведення фітосанітарної експертизи зерна, основних нормативних документів, які регламентують діяльність лабораторії та показала гарні результати.

 


13-14 червня 2024 року заступник керівника з якості Фітолабораторії Гунчак Тетяна Ігорівна прослухала навчальний курс за темою «Внутрішній аудит в лабораторіях згідно з вимогами  ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 з врахуванням положень ДСТУ ISO 19011:2019, ДСТУ ISO 31000:2018, ILAC, EA – рекомендацій», проведений Товариство з обмеженою відповідальністю «НАВЧАЛЬНО-КОНСУЛЬТАЦІЙНИЙ ЦЕНТР «ЄВРОАКАДЕМІЯ». За результатами підсумкового контролю отримала Посвідчення.

 

 

 


Днями відділ біологічного методу захисту рослин Чернівецької фітолабораторії з практичними заняттями відвідала група студентів-магістрів факультету “Біотехнології та біоінженерія” Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Протягом робочого часу було ознайомлено з виробничим процесом масового напрацювання ентомофагів та мікробіологічних засобів захисту рослин,  їх значення в регулювання чисельності шкодочинних об’єктів, методологію застосування в польових умовах та технічну ефективність для сільськогосподарського виробництва. Насамперед звернуто увагу на безпечність даних засобів для навколишнього середовища та населення зокрема, поступову заміну дороговартісних хімічних засобів на безпечні методи та засоби зниження чисельності шкідливих організмів, зменшення хімічного навантаження та зниження негативного впливу хімічних препаратів на навколишнє середовище. Разом з тим дана позитивна оцінка використання біологічних агентів у сільському господарстві і одним із важливих інструментів переходу до органічного землеробства в Україні. В цьому і полягає проведення таких навчань для виховання майбутніх спеціалістів в різних галузях — починаючи від генної інженерії до отримання екологічно-безпечної продукції та оздоровлення населення України в цілому.


У Чернівецькій фітосанітарній лабораторії святкують день вишиванки з гордістю та радістю. Колоритні вишиванки на співробітниках стають символом національної єдності та культурного спадку. Святкова атмосфера наповнює приміщення позитивом та веселощами, а спільне фото у вишиванках стає яскравою пам’яткою цього дня. Відзначаючи традиції своєї країни, колектив лабораторії підкреслює важливість культурної спадщини та духу спільності.

 

 

 


29 квітня -10 травня 2024 року провідний фахівець відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу Тетяна Тивонюк пройшла курси для провідних фахівців відділів визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу державних установ України. Цікаві лекційні заняття за темами, а саме: — посівні якості насіння і товарних якостей садивного матеріалу; — нормативно-правове регулювання насінництва та розсадництва в Україні; — законодавство України у сфері насінництва та розсадництва. Сертифікація насіння в Україні та процедури її проведення; — формування партій насіння їх маркування та пакування. Відбір проб від партії насіння. Актуальні теми і корисна інформація по ГМО. Державне регулювання обігу ГМО в Україні. Також цікаві презентації роботи відділу аналізу біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки. Змістовний курс, цікавий і корисний матеріал.

 


 

29-30 квітня 2024 року провідний фахівець відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу Чернівецької фітолабораторії Тетяна Гунчак пройшла навчальний курс «Визначення якості зерна та продуктів його переробки з використанням нових приладів і стандартів», проведеному Українською лабораторією якості і безпеки продукції АПК в онлайн форматі.

 

 

 

 


23 — 24 квітня 2024 року фахівці Чернівецької обласної фітосанітарної лабораторії завідувач відділу фітосанітарного аналізу Руснак Людмила Віталіївна та провідний фахівець відділу фітосанітарного аналізу Заєць Єлизавета Миколаївна успішно пройшли стажування спеціалістів у ДУ «Вінницька фітолабораторія».
Фахівці ознайомилися з роботою відділу фітосанітарного аналізу та реєстрації зразків об’єктів регулювання у ДУ «Вінницька фітолабораторія». Опанували основні принципи організації ПЛР-лабораторії, проведення бактеріологічної експертизи згідно ДСТУ 4709:2006, серологічні методи виявлення бактеріологічних та вірусологічних інфекцій, ІФ, ІФА, а також взяли участь у міжлабораторному порівнянні.